Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Psychologická podpora

V některých případech může nemocnému prospět konzultace s psychologem nebo s psychiatrem, který dotyčnému pomůže vyrovnat se s problémem snáze. Existují psychiatři a psychologové, kteří se zaměřují vyloženě na problematiku nespecifických střevních zánětů a mají s těmito nemocemi bohaté zkušenosti.

Na počátku je nezbytné plné poučení pacienta o všech podrobnostech a o možnostech léčby. Mnoho psychických problémů totiž pramení z obav z neznámého, ze strachu z nejistoty a z nevědomosti. Mnozí nemocní v začátku choroby nerozumí její podstatě a neznají její průběh. Mají mylné představy o povaze nemoci. Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc sice mohou mít těžký průběh, v naprosté většině případů se je ale daří vhodnou léčbou držet v klidovém stavu.

 

Péče psychologa

Péče psychologa je vhodná zejména u pacientů s těžší formou nemoci nebo u pacientů, kteří jsou přehnaně úzkostní a depresivní i při příznivém průběhu choroby.
Podporu nemocnému musí ale poskytovat v první řadě jeho nejbližší, příbuzní, známí a teprve v druhé řadě jeho lékař nebo psycholog. V ordinaci lékaře tráví pacient několik desítek minut nebo hodin za rok, zatímco se svými blízkými je v kontaktu trvale. Zároveň platí obecné pravidlo, že sdělená starost je poloviční. Pro psychickou pohodu nemocného s ulcerózní kolitidou je nutné, aby jeho trápení a stesky někdo vyslechl. Jen tak se dokáže s nepříjemnou nemocí dlouhodobě vyrovnat.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba