Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

I s vývodem střeva si můžete užít letní vodní radovánky

Část lidí se střevními záněty je nucena podstoupit břišní operací, po níž jim zůstane střevní vývod (stomie). Pokud tato situace potkala i vás, možná si nejste jisti, nakolik vás vývod omezuje ve vodních aktivitách. Pomoci vám mohou naše rady, jak na koupání nebo plavání se stomií.

I s vývodem střeva si můžete užít letní vodní radovánky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Vodní sporty jsou doporučovány i osobám, pro které jsou jiné suchozemské sporty příliš zatěžující, pomáhají totiž udržet ve formě krevní oběh, aniž by se příliš zatěžovaly páteř a klouby.

Se stomickým vakem se není třeba vody obávat

Ani stomici se těmto aktivitám vyhýbat nemusejí, stomický vak je totiž voděodolný, a nehrozí tedy jeho protečení, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Po namočení vaku ho opatrně vysušte ručníkem nebo fénem.
  • Nechoďte plavat hned po aplikaci nové podložky.
  • Předtím než vlezete do vody, se ujistěte, že sáček je prázdný. Ke koupání jsou vhodné například minisáčky.
  • Když se lepenka navlhčí, může dojít při jejím kraji k odlepení. Pokud se tak stane, osušte ji fénem a opět přitlačte ke kůži. Jestliže k tomu dochází opakovaně, přelepte ji ještě jinou páskou.
  • Chraňte filtr před vodou. Když se filtr na stomii namočí, přestane odvádět plyn a ten se bude hromadit ve vaku. Abyste tomu předešli, zakryjte ho voděodolnou lepenkou. Nenoste do vody sáčky s filtrem, kterým by se voda mohla dostat dovnitř.
  • Při vyprazdňování pomocí irigace lze stomii krýt jen pomocí stomické zátky nebo krytky.

Pořiďte si speciální plavky

Mnoho stomiků se se svým postižením neskrývá, naopak se se svými stomickými vaky v plavkách hrdě fotí na Instagram. Ne každý má ale stejnou odvahu. Pokud patříte mezi plaché stomiky, můžete si pořídit speciální plavky, které stomii dokážou spolehlivě zakrýt. Například pánské produkty mají u šortek vyšší pas, dámy pak mohou zvolit jednodílné plavky nebo tankini, klidně s nějakou ozdobou typu volánů či sukýnky v oblasti pasu. Vždy se vyplatí dát přednost plavkám tmavší barvy s pestrým vzorem, stomie se pod nimi lépe skryje.

Pro klid v duši trénujte předem

Ačkoliv neexistují žádné objektivní důvody, proč se vodě se stomií vyhýbat, může vás brzdit strach z protečení nebo ostych z toho, že okolí bude vaši stomii pozorovat. Sebedůvěru nejde vybudovat ze dne na den, proto se vyplatí věnovat přípravě předem. Sledujte, kdy vaše stomie pracuje, a uzpůsobte tomu čas koupání či plavání. Před vstupem do veřejného bazénu si vše můžete nanečisto vyzkoušet ve vaně, v podmínkách mimo domov vám to poté dodá pocit větší jistoty.

 

(dzit)

 

Zdroj:

https://www.veganostomy.ca/showering-ostomy-w-video/

http://www.stomici.cz/clanky/tipy-a-rady-do-bazenu

 

 

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Kamila (36): I když se cítíte dobře, léky samovolně nevysazujte!

Kamila (36): I když se cítíte dobře, léky samovolně nevysazujte!

Při střevních zánětech dbejte na přísun železa a vitaminu D

Pacienti se střevními záněty, jako jsou Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, trpí často nedostatkem železa a vitaminu D. Proč...

Jak jíst při střevních zánětech? Přečtěte si rozhovor s výživovou koučkou

Nespecifické střevní záněty jsou zdravotní komplikací, kterou každý nemocný vnímá jinak. Liší se nejen svými projevy, ale také intenzitou...

Pohybem proti střevním zánětům?

Pohybem proti střevním zánětům?

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Zelené potraviny – zázračná pomoc při Crohnově chorobě

Zelené potraviny jsou trendem dnešní doby. Jednoduše je připravíte, nepřiberete po nich, a navíc tělu doplníte důležité vitaminy a...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy srážlivosti krve