Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

I s vývodem střeva si můžete užít letní vodní radovánky

Část lidí se střevními záněty je nucena podstoupit břišní operací, po níž jim zůstane střevní vývod (stomie). Pokud tato situace potkala i vás, možná si nejste jisti, nakolik vás vývod omezuje ve vodních aktivitách. Pomoci vám mohou naše rady, jak na koupání nebo plavání se stomií.

I s vývodem střeva si můžete užít letní vodní radovánky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Vodní sporty jsou doporučovány i osobám, pro které jsou jiné suchozemské sporty příliš zatěžující, pomáhají totiž udržet ve formě krevní oběh, aniž by se příliš zatěžovaly páteř a klouby.

Se stomickým vakem se není třeba vody obávat

Ani stomici se těmto aktivitám vyhýbat nemusejí, stomický vak je totiž voděodolný, a nehrozí tedy jeho protečení, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Po namočení vaku ho opatrně vysušte ručníkem nebo fénem.
  • Nechoďte plavat hned po aplikaci nové podložky.
  • Předtím než vlezete do vody, se ujistěte, že sáček je prázdný. Ke koupání jsou vhodné například minisáčky.
  • Když se lepenka navlhčí, může dojít při jejím kraji k odlepení. Pokud se tak stane, osušte ji fénem a opět přitlačte ke kůži. Jestliže k tomu dochází opakovaně, přelepte ji ještě jinou páskou.
  • Chraňte filtr před vodou. Když se filtr na stomii namočí, přestane odvádět plyn a ten se bude hromadit ve vaku. Abyste tomu předešli, zakryjte ho voděodolnou lepenkou. Nenoste do vody sáčky s filtrem, kterým by se voda mohla dostat dovnitř.
  • Při vyprazdňování pomocí irigace lze stomii krýt jen pomocí stomické zátky nebo krytky.

Pořiďte si speciální plavky

Mnoho stomiků se se svým postižením neskrývá, naopak se se svými stomickými vaky v plavkách hrdě fotí na Instagram. Ne každý má ale stejnou odvahu. Pokud patříte mezi plaché stomiky, můžete si pořídit speciální plavky, které stomii dokážou spolehlivě zakrýt. Například pánské produkty mají u šortek vyšší pas, dámy pak mohou zvolit jednodílné plavky nebo tankini, klidně s nějakou ozdobou typu volánů či sukýnky v oblasti pasu. Vždy se vyplatí dát přednost plavkám tmavší barvy s pestrým vzorem, stomie se pod nimi lépe skryje.

Pro klid v duši trénujte předem

Ačkoliv neexistují žádné objektivní důvody, proč se vodě se stomií vyhýbat, může vás brzdit strach z protečení nebo ostych z toho, že okolí bude vaši stomii pozorovat. Sebedůvěru nejde vybudovat ze dne na den, proto se vyplatí věnovat přípravě předem. Sledujte, kdy vaše stomie pracuje, a uzpůsobte tomu čas koupání či plavání. Před vstupem do veřejného bazénu si vše můžete nanečisto vyzkoušet ve vaně, v podmínkách mimo domov vám to poté dodá pocit větší jistoty.

 

(dzit)

 

Zdroj:

https://www.veganostomy.ca/showering-ostomy-w-video/

http://www.stomici.cz/clanky/tipy-a-rady-do-bazenu

 

 

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Trpíte střevním zánětem? Úlevu vám mohou přinést lázně

Trpíte střevním zánětem? Úlevu vám mohou přinést lázně

Fekální transplantace: když cizí stolice pomáhá

Pro osoby s onemocněním střev, u kterých převládají ve střevní mikroflóře škodlivé bakterie, může být vhodným řešením fekální transplantace....

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Oproti potížím se střevním zánětem se několikadenní rýma nebo viróza mohou zdát banální. Když je však pořádně nevyležíte, i...

Jak stres z Vánoc ovlivňuje střevní záněty?

Jak stres z Vánoc ovlivňuje střevní záněty?

Dejte sbohem trávicím obtížím na cestách!

Dejte sbohem trávicím obtížím na cestách!

Příznaky ulcerózní kolitidy se liší podle místa zasažení

Ulcerózní kolitida je nemocí více tváří. Projevuje se různými příznaky, jejichž výskyt závisí na tom, jakou část tlustého střeva...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty