Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Pacienti se střevními záněty mají své nové webové stránky

Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Dvě různá onemocnění s podobnými příznaky a průběhem. Nejen pro pacienty trpící některým z nich jsou určeny nové webové stránky www.strevni-zanety.cz.

Pacienti se střevními záněty mají své nové webové stránky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc. Dvě různá onemocnění s podobnými příznaky a průběhem. Nejen pro pacienty trpící některým z nich jsou určeny nové webové stránky www.strevni-zanety.cz.

Výskyt nespecifických střevních zánětů je v České republice relativně vysoký. Ty postihují přibližně 6 000 pacientů. Výskyt ulcerózní kolitidy se odhaduje na 34 případů na 100 000 obyvatel, u Crohnovy nemoci je to 20 případů na 100 000 obyvatel. (Zdroj: Gastroenterologie a hepatologie, Miroslav Zavoral, Johana Venerová a kolektiv, 2007, Triton)

Projekt vznikl s cílem přinášet uživateli dostatek informací o jeho nemoci, diagnostice, životě s nemocí a možnostech její léčby. Stránky nabízejí pomocnou ruku všem pacientům při překonávání svého zdravotního problému a snaze žít plnohodnotný život.

Velmi důležitá je nejen léčba samotná, ale také vztah lékaře a pacienta.
“Klíčovým bodem léčby je komunikace s pacientem, která by měla být cílena na vysvětlení významu trvalé léčby, včetně podrobné informace o jejich nežádoucích účincích”, říká gastroenterolog prof. MUDr. Milan Lukáš, Csc. I proto jsou tu nové internetové stránky www.strevni-zanety.cz.

Když si nemocný neví rady

Na stránkách získá návštěvník nejen potřebné informace, ale může využít i odbornou poradnu. Ta poskytuje možnost zeptat se na problémy související se střevními záněty a dalšími onemocněními trávicího traktu.

Koloskopie je...

Pohled přímo do střev – návštěvníkovi stránek to umožní unikátní modul. Seznámí ho s tím, co je koloskopie a bude se moci podívat, jaká připrava vlastnímu procesu předchází, jak zákrok probíhá, jak se bude cítit po něm a k čemu vyšetření slouží.

Otestujte se

Zajímá vás případné riziko vzniku některého z výše uvedených střevních zánětů? Čtenář má možnost prostřednictvím stránek a několika jednoduchých otázek zjistit, zda se u něj vyskytují některé z příznaků Crohnovy nemoci nebo Ulcerózní kolitidy.

Nespecifické střevní záněty

Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida se se řadí mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která postiženým jedincům výrazně komplikují život Jejich příčina není známa, proto nejsou k dispozici léky na absolutní vyléčení zánětu. Současnou léčbou lze však výrazně zmírnit jejich průběh, navodit klidovou fázi a umožnit pacientům žít běžným způsobem bez významných omezení.
  • Crohnova nemoc – Může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu, počínaje ústy až po konečník. Nejčastěji ale zasahuje konečnou část tenkého střeva. Zánětlivý proces postihuje nejen sliznici, ale i hlubší vrstvy trávicí trubice. Zánětlivé změny se projevují bolestí a většinou způsobí časté a nepříjemné vyprazdňování a průjem.
  • Ulcerózní kolitida – Onemocnění začíná obvykle postižením konečníku a omezuje se na tlusté střevo, zřídkakdy může být zánětem poškozena i konečná část tenkého střeva. Ulcerózní kolitida poškozuje sliznici a působí zánětlivé změny a vředy na jejím povrchu. Při onemocnění se často střídají klidná bezpříznaková období s fázemi aktivace nemoci.
Pro více informací kontaktujte:
Další článek
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí