Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Komplikace nespecifických střevních zánětů

Průběh Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy může být znepříjemněn celou řadou komplikací. Mnohé komplikace bohužel přináší i samotná léčba, která je však nezbytná pro to, aby se onemocnění podařilo zvládnout.

U ulcerózní kolitidy dochází často ke krvácení do trávicího traktu.

Zánět může narušit cévy ve stěně tlustého střeva, velikost krvácení závisí na velikosti postižené cévy. Krvácení se může objevit i u Crohnovy nemoci, zde ale bývá méně časté a obvykle slabší. Zdrojem krvácení je pak nejčastěji konečná část tenkého střeva.

Anemie je nedostatek červených krvinek nebo hemoglobinu (krevního barviva, na které se váže kyslík). Je způsobena zvýšenými ztrátami krve při poškození střevní sliznice, krvácením. Někdy závažnost anemie vyžaduje transfuzi, která doplní chybějící krvinky. Typické projevy anemie:

  • bledá kůže a sliznice
  • zvýšená únava
  • zvýšená srdeční frekvence
  • zrychlený dech

Snížená chuť k jídlu, celková únava a zhoršené trávení k celkovému stavu nijak pozitivně nepřispívají. Proto není divu, že se lidé s chronickým onemocněním mohou cítit slabí a vyčerpaní. Vhodný denní režim, dostatek času na odpočinek a tolerance okolí jim ale mohou boj s nemocí výrazně usnadnit.

 

U déletrvající ulcerózní kolitidy je riziko nádorového onemocnění konečníku a střev (kolorektálního karcinomu) výrazně vyšší než u zbytku populace. Karcinom se může vyskytnout i u lidí s déletrvající a těžkou Crohnovou nemocí. Proto je pro nemocné s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí důležité chodit na pravidelné kontroly a dodržovat léčebné předpisy. Některé léky mohou sloužit kromě prevence relapsu i jako prevence zhoubného bujení.

Prevencí je i včasná diagnostika případných změn, ve které hraje nezastupitelnou roli koloskopie. Toto vyšetření umožňuje provést biopsii, tedy odebrat vzorky tkáně, a ze získané tkáně pak lze určit, zda jsou v buňkách známky zhoubného bujení. Kolorektální karcinom totiž nevzniká náhle, změny se odehrávají postupně. Díky včasnému záchytu je pak možné onemocnění úspěšně léčit.

 

Další velmi závažnou komplikací je toxické megakolon. Je to stav, kdy při velkém rozsahu poškození střevní sliznice ochrne svalovina ve stěně střeva. Dojde k rozšíření střeva a k narušení ochranné bariéry mezi nitrem střeva a dutinou břišní. Následně dojde ke vstřebávání obsahu střev, který je pro zbylé tkáně vysoce toxický. V extrémních případech může dojít až k protržení střeva a uvolnění střevního obsahu do dutiny břišní. Jde o stav, který vyžaduje neodkladnou operaci. Ta je v takové situaci život zachraňujícím výkonem.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci