Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Dráždivý tračník

Obvodní lékař mi řekl že mám podrážděný tračník.Co to vlastně znamená?Mám obtíže křeče ve střevech k tomu průjem a po 3až 4hod to odezní a trápí mě to tak 1do týdne.Měla jsem dojem že mám alergii na určitou potravinu.Děkuji

Dráždivý tračník
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

  • Obvodní lékař mi řekl že mám podrážděný tračník. Co to vlastně znamená? Mám obtíže, křeče ve střevech, k tomu průjem a po 3 až 4 hodinách to odezní a trápí mě to tak jednou za týden. Měla jsem dojem, že mám alergii na určitou potravinu. Děkuji
 

Odpověď lékaře:

Dobrý den. Dráždivý tračník je obecné označení funkční poruchy tlustého střeva. Tzn. označení takových obtíží jaké máte Vy - v případě, že nebyla prokázána jiná zjistitelná příčina Vašich obtíží. Je-li Vám 33 let, tak by mělo být každopádně provedeno vyšetření krve a ultrazvuk břicha. Pokud budou nálezy normální a Vy jste nezhubla, nemáte teploty nebo příměs krve ve stolici, tak není třeba podstupovat další vyšetřování. V opačném případě by bylo nutné provést vyšetření tlustého střeva - koloskopii. Na druhou stranu mohou být stejné příznaky způsobeny Vámi zmíněnou alergií na určitou potravinu. Průkaz lze provést speciálními metodami vyšetřením krve, ale jednodušší je samozřejmě, pokud sama vysledujete, která potravina Vám obtíže dělá a tu potom nejíst.

 

Dráždivý tračník je pojem užívaný k popisu vleklých obtíží s vyprazdňováním, trávením, bolestmi v břiše apod. Není to nemoc, ale spíše syndrom. U postižených se ve střevě nenajdou žádné chorobné změny, stejně tak důvod obtíží bývá různý.

Podkladem dráždivého tračníku je sklon střeva k přehnané reakci na nejrůznější podněty. Typické příznaky syndromu dráždivého tračníku:

  • průjmy – mohou se střídat se zácpami
  • plynatost
  • pocity plnosti
  • nepohodlí v břiše
  • stolice bez přítomnosti krve a hlenu
Dlouhodobé potíže s trávením mohou postižené osoby velmi sužovat a vést u nich ke ztrátě životní radosti, ale i k neprospívání a hubnutí. Může se u nich vyskytnout netolerance některých jídel.

Na vině může být stres

Za takovou situaci může nejspíš narušené řízení funkce střeva. Řízení našich útrob je úkol vegetativních nervů. U některých lidských typů může přemíra stresu způsobit disharmonii v regulaci „chodu“ střeva. Stejně tak se v této oblasti mohou projevit duševní potíže známé jako neuróza.

Léčba dráždivého tračníku farmakologickými prostředky nebývá moc účinná. Lepší je pokusit se o úpravu životosprávy, o zavedení a dodržení pravidelného denního režimu, a na místě je také psychoterapie.

Další článek
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR