Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Crohnova nemoc

Tato nemoc získala své jméno podle B. B. Crohna, který ji v roce 1932 popsal. První popsané případy se ale zřejmě vyskytly již v 18. století.

Crohnova nemoc je chronické onemocnění zažívacího traktu, které je způsobeno zánětem probíhajícím ve střevní sliznici. Crohnova nemoc může postihnout kteroukoliv část trávicího traktu, počínaje ústy až po konečník. Nejčastěji ale postihuje konečnou část tenkého střeva nazývanou terminální ileum. Zánětlivý proces postihuje nejen sliznici, ale i hlubší vrstvy trávicí trubice. Zánětlivé změny se projevují bolestí a většinou způsobí časté a nepříjemné vyprazdňování a průjem.

Crohnova nemoc může být svými příznaky velmi podobná nejen ulcerózní kolitidě, ale i syndromu dráždivého tračníku. Proto někdy bývá obtížné tyto nemoci od sebe odlišit a správně diagnostikovat.

Crohnova nemoc postihuje rovnoměrně muže i ženy, podle všeho se zdá, že její výskyt se váže na určité rodiny, nemoc je ovlivněna dědičnými faktory. Přibližně jedna pětina lidí s Crohnovou nemocí má ve své rodině příbuzného, který trpěl stejným problémem, nejčastěji sourozence nebo rodiče a dítě.

Crohnova nemoc se může objevit v každém věku, nejčastěji je diagnostikována u lidí ve věku mezi 20 a 30 lety. Také se častěji vyskytuje v některých etnických skupinách, zvýšené riziko mají lidé židovského původu a obyvatelé severní Evropy, naopak u Afroameričanů se Crohnova nemoc vyskytuje méně často.

Bohužel je v posledních letech patrný nárůst výskytu tohoto onemocnění.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta