Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Cestování s nespecifickými střevními záněty

Poraďte se před odjezdem s lékařem.

Proberte s lékařem své plány. Zeptejte se ho, jaké léky vám na cestu doporučí a kolik léků budete potřebovat, aby vám vystačily na celou dobu vaší cesty. Pokud plánujete delší cestu autem, autobusem nebo letadlem, zeptejte se lékaře, jaké léky mohou zpevnit vaši stolici a zabránit průjmu.

Očkování

Předtím, než vyjedete do zahraničí, se ujistěte, že jste na cestu připraveni. Informujte se o tom, jaké očkování se do země, do které jedete, doporučuje. Bylo by zbytečné vystavit se riziku onemocnění, kterému lze zabránit. Poraďte se s lékařem 4–6 týdnů před plánovanou cestou.

Pokud se léčíte s nespecifickými střevními záněty, budou pro vás v závislosti na destinaci, do které míříte, vhodná očkování proti těmto nemocím:

  • žlutá horečka
  • hepatitida A
  • hepatitida B
  • cholera
  • vzteklina
  • meningokoková encefalitida
  • japonská encefalitida
  • tuberkulóza

Pokud ale užíváte kortikosteroidy nebo imunomodulační či biologické léky, měli byste se některým vakcínám (proti žluté horečce, choleře a tuberkulóze) vyhnout. Tyto léky mohou ovlivnit schopnost reakce na očkovací látky. Proto se poraďte s lékařem, která vakcína pro vás bude vhodná.

Dávejte pozor na to, co jíte

Z cesty do rozvojových zemí si turisté velmi často jako nechtěný suvenýr přivezou průjmové onemocnění. Proto buďte ostražití a dávejte pozor na to, co jíte. Jakákoliv dietní chyba nebo infekce, kterou se nakazíte, může zhoršit váš stav.

Používejte na pití i na čištění zubů pouze balenou vodu, dávejte pozor, abyste se nenapili při koupání nebo sprchování. Také se vyhněte tepelně neupraveným jídlům. Vysoce rizikové je například sushi, syrová zelenina nebo zmrzlina. Jezte jen ovoce, které lze oloupat.

Pojistěte se

Předtím, než se vydáte na cestu, se ujistěte o tom, že máte potřebné pojištění. V rámci Evropské unie jsou sice výdaje za základní ošetření hrazeny pojišťovnou, přesto se ale vyplatí přikoupit si i cestovní pojištění. Snad toto pojištění nebudete potřebovat, vždy je ale lepší ho pro jistotu mít s sebou.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba