Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Zimní sporty při střevních zánětech. Ano, nebo ne?

Když mi ve 20 letech diagnostikovali ulcerózní kolitidu, neviděla jsem v tom žádný problém. Na rozdíl od mých rodičů, kteří byli z mojí diagnózy dost nešťastní. Postupně jsem ale zjistila, že v některých oblastech mého života už to nebude, co bývalo. Například při sportování.

Zimní sporty při střevních zánětech. Ano, nebo ne?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Necelý rok a půl po prvním relapsu jsem s novou atakou kolitidy skončila před Vánocemi v nemocnici. Na Štědrý večer jsem tak měla namísto smaženého kapra kapří maso upravené na vodě s kmínem, bylinkami a bramborovou kaší a byla ráda, že jsem doma z nemocnice a můžu relativně normálně jíst. Postupně jsem do svého života začala vracet nejen běžné jídlo, ale i pohyb, který jsem díky tehdejšímu relapsu úplně omezila.

Návrat na lyže

Přestat jsem musela jen s některými druhy sportu, při nichž mi otřesy a prudké pohyby zhoršovaly můj celkový zdravotní stav. Pár týdnů po Vánocích jsem se dokonce po několika letech vrátila k lyžování. A to i přesto, že jsem ještě dobírala kortikoidy a občas akutně odbíhala na záchod. Byla jsem ale nadšená, protože jsem zjistila, že sjezd z kopce mým střevům nevadí a moje zažívání je při sjezdování i po něm úplně v pohodě.

Na rozdíl od jízdy na běžkách, která se mi zdá mnohem namáhavější a více ovlivňuje mé zažívání, obzvlášť v době relapsu. Při běžkování jsem už několikrát musela skákat mimo připravené stopy, abych ulevila svému břichu, a kvůli tomu jsem dokonce párkrát zapadla skoro až po pás do sněhu. Přesto se zimního pohybu na lyžích nevzdávám, pokud tedy zrovna nejsem těhotná nebo čerstvě po porodu.

Každému sedí něco jiného

Loni jsem po rodičovské pauze se dvěma dětmi znovu vyzkoušela sjezdování a moje předchozí zkušenosti se potvrdily. Sjezd na lyžích bude pro mě vždycky zábavnější a zároveň pro moje tělo lepší než běžkování. Na druhou stranu vím, že tohle je velmi individuální, protože někteří moji přátelé s IBD tvrdí, že to mají naopak.

Tak si dovolím dát na závěr jednu radu: Hýbejte se i v zimě, začněte třeba procházkami. Ve druhé fázi, pokud se jen trochu cítíte dobře, popadněte lyže, ať už sjezdové, nebo běžky, a vyzkoušejte, co s vámi konkrétní druh pohybu udělá. Existují jen dvě možnosti. Buď vám sjezdování či běžkování bude sedět a bude vás bavit, ať už při remisi, nebo relapsu, anebo ne. Je to jednoduché jako facka. Přinejhorším se vrátíte k zimním procházkám nebo k jinému druhu pohybu třeba v tělocvičně.

(vha)

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Jak rozeznat Crohnovu nemoc od kolitidy

Jak rozeznat Crohnovu nemoc od kolitidy

Zvládněte vedlejší účinky léčby v pohodě

Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida jsou chronická onemocnění, která vyžadují dlouhodobou léčbu a spolupráci lékaře s pacientem. Jak dostat...

Možnosti léčby střevních zánětů: od klasiky po moderní cílenou léčbu

Volba optimálního léku při nespecifických střevních zánětech vyžaduje individuální posouzení rozsahu, aktivity a dosavadního vývoje nemoci, ale také účinku...

Crohnova nemoc: ohrožení pro dvojčata?

Crohnova nemoc: ohrožení pro dvojčata?

Příznaky ulcerózní kolitidy se liší podle místa zasažení

Příznaky ulcerózní kolitidy se liší podle místa zasažení

Muži jsou při rakovině znevýhodněni: mohou za to hormony?

Ukazuje se, že mladé ženy s karcinomem tlustého střeva přežívají déle než stejně staří muži. Toto „zvýhodnění“ však s...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba