Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Technika EFT účinně pomáhá při střevních zánětech

S technikou EFT neboli Emotional Freedom Techniques jsem se poprvé setkala v roce 2014. Bylo to na semináři jednoho „týpka“, který učil něco ve smyslu „osvoboďte svoje finanční zdroje“ za pomoci nejrůznějších technik. Ty nás měly zbavit bloků týkajících se financí a pomoci účastníkům seminářů přitáhnout větší hojnost. Docela se mi to líbilo, ale žádné větší finanční zdroje ke mně po semináři proudit nezačaly.

Technika EFT účinně pomáhá při střevních zánětech
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nicméně přednášející zmínil, že EFT se dá použít na nejrůznější problémy, emoční stavy i bloky. Pamatuji si, jak jsem v tu chvíli stála ve dveřích, protože jsem se zrovna vracela ze záchodu. Byla jsem asi tak v pátém měsíci těhotenství se synem a měla lehce aktivní zánět v tlustém střevě. Nebylo to nijak zlé. Nemusela jsem brát kortikoidy, a dokonce jsem ani nekrvácela ze střeva, ale na záchod jsem některé dny běhala dost často, a tak mě napadlo vyzkoušet EFT na své obtíže. Tehdy, a vlastně to tak mívám občas i teď, když už jsem více než dva roky v remisi, jsem mívala akutní průjmy. To znamená, že když mě „to chytlo“, musela jsem záchod navštívit tak do půl minuty až dvou, jinak jsem se po… Ano, je to tak. A veřejně se ke svému problému teď už i přiznávám. Dlouho předlouho jsem se kvůli tomu styděla. Ale o tom zase někdy příště.

Díky tomuto semináři jsem opravdu začala takzvaně ťukat a začala poznávat, že tahle jednoduchá technika mi pomáhá se uklidnit, když „to na mě přijde“. Ono to ťukání je totiž hlavním poznávacím znakem a technikou EFT. Ťuká se dvěma prsty na různé body na těle a u toho se za pomoci vyslovování nejrůznějších emocí a vět o nich uvolňují emoce. Díky tomu je možné se zklidnit a akutně nebo i zpětně zpracovat některé vypjaté situace. Což rozhodně problém s inkontinencí (třeba při čekání v autě na semaforu nebo ve veřejných dopravních prostředcích) je.

Ťukám, ťukáš, ťukáme

Manžel mě tehdy vozil do práce autem a i on, když jsem se začala kroutit bolestí a stáli jsme právě třeba na tom semaforu, mi říkával: „Ťukej.“ Viděl totiž, že mi to pomáhá se uklidnit a s potřebou jít na velkou vydržím třeba dalších pět minut, než mi bude moct zastavit na příhodném místě. V roce 2017 jsem se pak dostala k technice Faster EFT, která, jak už název napovídá, je v některých částech rychlejší nebo možná spíše jednodušší. To znamená, že se ťuká jen na čtyři body na hlavě a u klíční kosti, nemusí se říkat konkrétní větičky a zakončuje se jednoduchou větou: „Nechávám to všechno jít.“ U téhle techniky jsem zakotvila víceméně na trvalo a používám ji doteď, třeba i na zpracování emocí spojených se situací, kdy nám hořelo v koupelně. Více jsem o tom psala v blogu s názvem Veselá mysl rovná se půl zdraví.

Pokud by vás zajímalo, jak můžete EFT nebo Faster EFT používat sami pro sebe, napište mi na verca@veronikahanzlikova.cz a povím vám podrobnosti.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Remise u střevní choroby: čas nabrat dech

Remise u střevní choroby: čas nabrat dech

Vzplanutí Crohnovy choroby: začněte se bránit včas!

Berete léky, dodržujete veškerá doporučení, a přesto se čas od času nepříjemně připomene. Řeč je o Crohnově chorobě, přesněji...

Zúžení střev u Crohnovy choroby: Proč vznikají a jak se řeší?

Stenóza, striktura nebo po česku zúžení střev. Této nepříjemné komplikaci se bohužel nevyhnou mnozí lidé s Crohnovou chorobou. Vzácněji...

Vaření v páře ocení nejen vaše střeva

Vaření v páře ocení nejen vaše střeva

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Světový den IBD

Pomozte nám 25. 5. 2013 od 13.00 hod. navléknout co nejdelšího hada z toaletních ruliček v parku Ladronka.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci