Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Není kortikoid jako kortikoid. V čem se liší?

S léčbou střevních zánětů neodmyslitelně souvisí kortikoidy. K těm ale patří hned několik různých látek, které lze podávat více způsoby. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Není kortikoid jako kortikoid. V čem se liší?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

S kortikoidy se můžete setkat také pod názvem kortikosteroidy nebo glukokortikoidy. Jde o poměrně velkou skupinu léčiv se širokým spektrem účinků, z nichž se využívá hlavně schopnost tlumit zánět. Kromě toho ovlivňují také metabolismus a působí imunosupresivně (potlačují imunitní reakci organismu).

Rozdílné účinky i aplikace

Kortikoidy se pro svůj výborný efekt používají pro léčbu mnoha různých potíží, ale jednotlivé látky se svými vlastnostmi a silou účinku liší. Proto je nezbytné používat kortikoidy jen k tomu účelu, k němuž vám je lékař předepsal. Možné jsou dva typy podání léku a každý z nich s sebou nese určité výhody i rizika: 

  • Systémová aplikace. Patří sem tablety nebo injekce. Léčivo se vstřebává do krevního oběhu, a projevují se tak všechny jeho účinky, včetně nežádoucích. Těch je u kortikoidů hodně. Kromě výše zmíněných to může být například překyselení žaludku, změny nálad nebo i „řídnutí“ kostí (osteoporóza). Injekční podání kortikoidů však může mít rychlejší nástup účinku.

  • Lokální aplikace. U střevních zánětů se používají hlavně klyzmata, ale můžeme sem zařadit i některé tablety se speciálním uvolňováním. Obecně má lokální (topická) aplikace minimum nežádoucích účinků systémového podání, ale při delším užívání kortikoidů tímto způsobem dochází ke ztenčení kůže v místě aplikace a k vyšší náchylnosti k lokálním infekcím.

Nová bezpečná forma

V léčbě střevních zánětů jsou kortikoidy důležité zejména pro potlačení akutní fáze nemoci, a proto se obvykle užívají jen krátkodobě. Použít lze:

  • prednison,

  • methylprednisolon,

  • budesonid.

Prednison se zpravidla podává v tabletách a methylprednisolon v injekční formě. Budesonid je k dostání v podobě klyzmat, tablet s řízeným uvolňováním nebo takzvaných multimatrix tablet. To je speciální léková forma, která umožňuje uvolnění velkého podílu účinné látky do tlustého střeva. Právě v jeho levé polovině je při ulcerózní kolitidě poškozená sliznice. Navíc díky vlastnostem budesonidu mají multimatrix tablety velmi dobrý efekt a minimum nežádoucích účinků typických pro kortikoidy. Tato léková forma je relativní novinkou, která v praxi dosahuje ještě lepších výsledků než během klinického hodnocení.

(mir)

Zdroj:

Lincová D., Farghali H. Základní a aplikovaná farmakologie. Praha: Galén, 2002.

Hrdlička L., Bortlík M., Douda T. et al. Budesonid MMX (Cortiment® 9 mg) v léčbě ulcerózní kolitidy v reálné klinické praxi. Gastroent Hepatol 2016; 70 (6): 509–513, doi: 10.14735/amgh2016509.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta

9 tipů, jak si dopřát odpočinek od nemoci střev

Máte Crohnovu nemoc a chcete si konečně od své nemoci odpočinout? Máte pocit, že váš život řídí zažívání, a...

Co obnáší kolonoskopické vyšetření a jak se na něj připravit?

Kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí endoskopu, což je ohebná trubice, na jejímž konci je kamera. Toto...

Příprava na kolonoskopii ve čtyřech krocích

Příprava na kolonoskopii ve čtyřech krocích

Na crohna i kolitidu platí mesalazin – v jakékoli podobě!

Na crohna i kolitidu platí mesalazin – v jakékoli podobě!

S vařečkou kolem světa - Česká kuchyně

Česká kuchyně není celosvětovým pojmem tak jako například italská kuchyně, přesto se i my můžeme chlubit řadou chutných a...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci