Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Nejlepší volba pro vyšetření „Crohna” – magnetická rezonance

Moderní vyšetřovací metoda, kterou byste ve své lékařské zprávě našli označenou jako MR enterografie, zobrazí vaše tenké střevo dokonale, bezbolestně a bez nebezpečného záření. Prozradíme, jak vyšetření funguje i kdy a pro koho je nejvhodnější.

Nejlepší volba pro vyšetření „Crohna” – magnetická rezonance
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Velký přístroj s vysouvacím lehátkem, který se podobá tunelu a vydává hlasité zvuky. Tak zná většina z nás magnetickou rezonanci z různých televizních seriálů. Tato pokročilá vyšetřovací metoda se stále více využívá v běžné lékařské praxi, a to pro zjišťování nejrůznějších zdravotních komplikací, včetně nemocí střev.

Využití magnetické rezonance

Zatímco ulcerózní kolitida postihuje pouze konečník a tlusté střevo, Crohnova choroba často zasáhne i tenké střevo, které je dlouhé až 5 metrů a pro vyšetření velmi těžko dostupné. Při vyšetření magnetickou rezonancí je naštěstí možné bez nutnosti vstupovat přístrojem přímo do těla zobrazit celé tenké střevo a objevit v něm například:

  • zánět,
  • zdroj krvácení,
  • jizevnatá zúžení (tzv. striktury),
  • uzávěry,
  • píštěle
  • či nádor.

Vyšetření může posloužit jak k objasnění původu vašich střevních obtíží, k objevení Crohnovy choroby nebo jejímu vyloučení, tak i ke sledování jejího průběhu či případných komplikací. 

Princip a průběh vyšetření

MR enterografie obvykle trvá 30 až 45 minut, během kterých klidně ležíte na zádech v tunelu přístroje. Uvnitř přístroje jsou umístěny silné magnety, kterými působí na vaše orgány a tkáně a zachycuje vzniklý signál. Informace jsou zpracovány v počítači, který ze změti signálů vytvoří uspořádaný obrázek vyšetřované části těla. Pro lepší přehlednost se před vyšetřením podává takzvaná kontrastní látka, něco cizorodého, co se na snímcích výrazně zobrazí a pomůže lékařům lépe zachytit vyšetřované orgány. Látka obvykle obsahuje kov gadolinium a při MR enterografii se podává jak nitrožilně, tak ústy v podobě asi 2 litrů tekutiny. Jinak není třeba střeva na vyšetření nijak připravovat. Nemusíte se tedy obávat projímadel jako u kolonoskopie, pouze je třeba přijít na vyšetření nalačno.

Výhody a nevýhody metody

Tenké střevo lze zobrazit i jinými metodami, enteroklýzou, CT enteroklýzou nebo CT enterografií. Jak se od nich MR enterografie liší?

  • Při magnetické rezonanci není člověk vystaven škodlivému záření, jako je tomu v případě rentgenu u klasické enteroklýzy i CT vyšetření.
  • Kontrastní látka s gadoliniem je méně nebezpečná než jodový kontrast používaný u ostatních vyšetření, na který má část lidí alergii.
  • Látku stačí vypít, zatímco při enteroklýze se podává sondou zavedenou přes nos.

Někteří lidé ale magnetickou rezonanci podstoupit nemohou. Jedná se zejména o jedince s kardiostimulátory a jinými implantovanými přístroji, s velkým tetováním (barva může totiž obsahovat kovové částečky), se staršími typy kloubních náhrad, chirurgických šroubů, cévních svorek a podobně. Vše kovové ve vašem těle je tedy potřeba předem nahlásit lékaři. Vyšetření není vhodné ani pro lidi, kteří trpí klaustrofobií, pověstný tunel magnetické rezonance u nich může vyvolat silný strach ze stísněných prostor. I ten se dá ale někdy překlenout podáním léku na uklidnění.

(luko)

 

Zdroje: 

https://www.radiologyinfo.org/en/info.cfm?pg=mrenterography

http://gastromedic.cz/index.php/mr-enterografiemr-rekta-a46

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Crohnova choroba, nebo endometrióza? Příznaky (ne)musí napovědět vždy

Crohnova choroba, nebo endometrióza? Příznaky (ne)musí napovědět vždy

VSL#3®: Živý štít z prospěšných bakterií je zpět na českém trhu

Když je naše střevní mikroflóra oslabená nebo poničená, probiotika mohou udělat zázraky. Přípravek VSL#3® je tvořen směsí osmi druhů...

Euroklíč pro snadnější pohyb mimo domov

Konec bloudění. To je motto projektu Euroklíč. Nejen pro pacienty s nespecifickými střevními záněty znamená tento drobný společník na...

Kortikoidy zachraňují životy, nebojme se jich přehnaně

Kortikoidy zachraňují životy, nebojme se jich přehnaně

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!

Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Očekáváte příchod supermoderního biologického léku, který by změnil váš život k lepšímu? Nebudete zklamaní. Připravili jsme pro vás seznam...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba