Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Naděje a víra při nemoci

Naděje a víra při nemoci
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Když jsem chodila na rehabilitaci v rámci své další diagnózy, ankylozující spondylitidy neboli bechtěreva, poznala jsem tam úžasně vitální, tehdy 70letou paní. Ta se mnou sdílela svůj životní příběh a musím říct, že mi vlila víru a chuť postavit se svým nově diagnostikovaným nemocím.

Vykládala mi, jak žije s obrovskými bolestmi zad snad už od svých patnácti let. A jak tehdy lékaři nemohli odhalit, co má za problém. Prý šla třeba po ulici a bolesti zad ji doslova sestřelily do kolen nebo se při pádu z bolesti svezla na zem po pouliční lampě. Dokonce byla i v lázních a až tehdejší lázeňský lékař přišel na to, že by se mohlo jednat o spondylitidu, zánětlivé onemocnění páteře. Tehdy, ve 30. letech 20. století, se totiž ještě mělo za to, že tahle nemoc postihuje pouze muže.

Tenhle osvícený lékař však byl pro paní zázrak. Mohla totiž dostat odpovídající léčbu a hlavně začít cvičit. Jak už jsem psala dříve – pohyb je paradoxně jedním ze základů léčby této nemoci. Ale proč o tom píšu na blogu o zánětech střev? Protože paní mi dodala víru, že i s bolestmi a velkými zdravotními potížemi se jde v dobré kondici dožít vysokého věku. Povzbudila mě, ať cvičím a hýbu se, protože ona je díky relativně včasné diagnóze a hlavně celoživotnímu cvičení pohyblivější než většina vrstevníků. Nejen oproti těm, co mají bechtěreva!

A v tu dobu mi došlo, že se nemusím jen spoléhat na léky, ale že o sebe musím pečovat i jinak. Starat se o své tělo, pohyb i dobré jídlo a pečovat o své psychické zdraví a duševní kondici a vitalitu. A díky tomu i přes bolavá záda, záněty v tlustém střevě a další různá omezení budu žít dobře a kvalitně a třeba i dlouho. Od té doby se více či méně opravdu pravidelně hýbu. Cvičím například pozdrav slunci z jógy, čchi-kung, občas jógu nebo se jen tak protahuji, jak mě naučili rehabilitační pracovníci (ať už v revmatologickém ústavu, v lázních, či individuálně na fyzioterapiích).

Dodneška tak vzpomínám na jednu paní, kterou jsem ani neznala jménem a kterou už jsem od té doby neviděla, jak mi vlila naději a víru v dobrý život. Díky jí za to!

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 3

Čtěte také

Lidé s celiakií mají vyšší riziko vzniku Crohnovy choroby

Lidé s celiakií mají vyšší riziko vzniku Crohnovy choroby

Česko stále drží smutné prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva

České republice patří nepříjemný primát: frekvence výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku je u nás nejvyšší na světě. Napadá...

Nikotin: stane se zbraní proti střevním zánětům?

Jak se bránit proti střevním zánětům, to je zatím otázkou. Podle vědců existuje možnost, že by prevencí mohl být...

Kortikoidy zachraňují životy, nebojme se jich přehnaně

Kortikoidy zachraňují životy, nebojme se jich přehnaně

Střevo tour 2010

Střevo tour 2010

Mladých lidí s rakovinou tlustého střeva přibývá

Výskyt kolorektálního karcinomu v populaci neustále mírně klesá. Objevuje se ale v čím dál nižším věku. Napovíme, jak nemoci...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba