Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Jak žít kvalitně s IBD

Jak žít kvalitně s IBD
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Přesně jako titulek článku se jmenuje i elektronická příručka, kterou jsem sepsala pro všechny lidi s IBD nebo jejich blízké. Nabízím ji zdarma ke stažení na svých stránkách.

Pokud už čtete mé zdejší články déle, víte, že se opakovaně zmiňuji o tom, že se dá i se střevními záněty žít kvalitně. Jen je podle mého názoru potřeba zkombinovat několik věcí. Krátké tipy pro kvalitní život s IBD jsem se rozhodla připravit pro vás i sem.

1. Podpořte svoji psychiku a rozpoznejte pro sebe škodlivé modely chování, emocí i života

Já vím, že není vždy snadné se vyhrabat z toho pomyslného dna. Ať už psychického, nebo fyzického. Ale vždy existují cesty, jak to udělat. Někdy uděláme směrem nahoru tři čtyři krůčky a jindy nás to o dva tři krůčky srazí dolů. Pozitivní ale je, že vždy je to minimálně o jeden pomyslný krůček víc směrem k lepšímu stavu.

Na tohle mi pomohlo mnoho nejrůznějších technik. Proto vám dávám tip, abyste si našli psychosomatického lékaře nebo psychologa nebo vyzkoušeli nejrůznější meditace a relaxační techniky. Fakt tyhle věci pomáhají! Nikdo z nás není blázen, jen se potřebujeme srovnat s diagnózou chronického onemocnění, léčbou nebo si opravdu najít mentální vzorce, které se mohou podílet na znovuvypuknutí zánětu.

Tohle navíc radím i rodinným příslušníkům, protože ti často trpí psychicky snad více než samotní pacienti. Hlavně rodiče a je jedno, jestli je jejich dětem pět, deset, nebo třeba dvacet let.

2. Jezte kvalitně a s ohledem na svůj aktuální stav (nejen ten zdravotní)

O stravě jsem již psala i tady několikrát. Takže zde mám pro vás tři tipy:

3. Podpořte svůj organismus nejen klasickou léčbou, ale i alternativami, vhodným cvičením a pohybem

Samozřejmě s rozumem a ve spolupráci se svým lékařem. Můžete vyzkoušet třeba tradiční čínskou medicínu nebo cvičení vycházejících z nauky o meridiánech (čchi-kung, taiči) nebo třeba ajurvédu a cvičení vycházející zase z ní (jógu). Dalším vhodným pohybem může být například tanec – třeba jen doma o samotě, třeba jen pomalý a vláčný nebo rychlý a energický podle chuti, nálady a zdravotního stavu.

4. Nechtějte vše hned

To je můj osobní problém, ale třeba ho vy nemáte. Já mám vždy pocit, že léky mi musí hned zabrat, že po každé metodě musím být hned v pohodě a podobně. Tedy měla jsem to tak, ale postupně se učím, že vše má svůj čas. Uzdravení i úkoly. Radost i smutek. K životu prostě patří to dobré, ale i to těžší. Výhodou je, že z každého dna je možné se odpíchnout a ze smutku překlopit do radosti. Na to jsou pak vhodné tipy z bodu 1.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také

Střevním zánětům nesvědčí ananas ani pomeranče

Střevním zánětům nesvědčí ananas ani pomeranče

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta

Máte-li potíže se střevy, pak pozor na skryté nebezpečí. Zjistěte, proč většina léků proti bolesti není pro lidi s...

Klasická vánoční večeře při střevních zánětech? Jde to!

O Vánocích chceme být pohromadě se svými blízkými, strávit s nimi příjemný čas a sdílet společně vánoční pohodu. K...

Nenechte si střevními záněty zkazit Vánoce!

Nenechte si střevními záněty zkazit Vánoce!

Lidé s celiakií mají vyšší riziko vzniku Crohnovy choroby

Lidé s celiakií mají vyšší riziko vzniku Crohnovy choroby

Počasí ovlivňuje chuť i zažívání

Složení našeho jídelníčku závisí na mnoha okolnostech. Kromě momentální nálady naší i našeho trávicího ústrojí a možností ledničky ho...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida