Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta

Máte-li potíže se střevy, pak pozor na skryté nebezpečí. Zjistěte, proč většina léků proti bolesti není pro lidi s nespecifickým střevním zánětem vhodná a jaké další možnosti jim medicína a příroda nabízí.

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Bolest břicha a především kloubů. Ať už je občasná, či dlouhodobá, pro některé pacienty s Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou jde o běžnou věc. Ještě že existuje tolik volně prodejných léků, které jim dokážou přinést úlevu. Nebo to ve skutečnosti není tak jednoduché?

Volně dostupné nebezpečí

Na přístupnost preparátů proti bolesti existují ve světě protichůdné názory. Kontroverzní je například volný prodej tzv. nesteroidních antirevmatik, léčivých látek, jejichž nejznámějšími zástupci jsou ibuprofen a kyselina acetylsalicylová. Léky, které je obsahují, mohou při nevhodném užívání poškodit zdraví téměř komukoli z nás. Pacienti se střevním zánětem by je však neměli užívat vůbec. 

  • V minulosti se totiž ukázalo, že zvyšují výskyt relapsů – tedy znovuvzplanutí zánětu.
  • Příčinou je nejspíše blokáda určitých chemických procesů, která k těmto lékům patří a je zodpovědná za jejich protizánětlivý účinek.
  • Kromě zánětlivých procesů však léky bohužel tlumí i tvorbu látek, které mají chránit stěny trávicí trubice.
  • Stejným nebo podobným mechanismem nesteroidní antirevmatika způsobují i svůj hlavní, dlouho známý vedlejší účinek: žaludeční vředy.

Hrsti tabletek

„Když jsem objevila ibuprofen, byla jsem nadšená, že konečně mám něco, co funguje na mé bolesti kloubů,“ vypráví 43letá Američanka Sarah, která trpí Crohnovou chorobou. „Bolest mě ale nutila brát stále víc a víc, až jsem prášky polykala po hrstech – a to klidně i několikrát denně.“ Po několika měsících Sarah dovedly k lékaři střevní potíže, hlavně průjem, který byl horší než kdy dřív. „Tušila jsem, že prášků konzumuji příliš, ale nikdo mi nikdy neřekl, že bych neměla ibuprofen užívat vůbec,“ vzpomíná.

Pozor na extrémy

Místo ibuprofenu Sarah její lékař předepsal vhodnější kombinaci léků na bolest, do které ale zařadil i malou dávku jiného nesteroidního antirevmatika. I věhlasní odborníci tvrdí, že výše zmíněný zákaz by neměl být absolutní. Zvládání bolesti u těchto pacientů je pro lékaře tvrdý oříšek a bez ibuprofenu se zkrátka někdy neobejdou. „Pokud je možné se u člověka se střevním zánětem vyhnout těmto lékům, mělo by se tak dít. Existují ale případy, kdy to nejde, a tehdy by opatrné a důsledně sledované užívání malých dávek nemělo být nebezpečné,“ říká gastroenterolog Scott Plevy, mluvčí Crohn’s and Colitis Foundation of America.

Jiný lék či zázračná bylinka

Na bolesti spojené s aktivním zánětem samozřejmě nejlépe pomůže léčba samotné choroby. Když je potřeba tišit bolest, vhodnější volbu pro pacienty jsou léky obsahující paracetamol. I ty by se však měly užívat velmi opatrně, protože pro změnu představují nebezpečí pro játra. Existují i alternativní cesty, kterými mohou lidé se střevními záněty hledat úlevu od bolesti a nepříjemných projevů. Například léčebné užívání marihuany, o kterém se na našich stránkách již brzy dočtete více.

(luko)

Zdroje:
www.webmd.com
Joseph B. Felder, Burton I. Korelitz, Ramona Rajapakse, Samuel Schwarz, Angelo P. Horatagis, Gilbert Gleim. Effects of nonsteroidal antiinflammatory drugs on inflammatory bowel disease: a case-control study. The American Journal of Gastroenterology, Volume 95, Issue 8, August 2000, Pages 1949–1954, ISSN 0002-9270, http://dx.doi.org (www.sciencedirect.com)
www.ncbi.nlm.nih.gov

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Trápí vás úporné průjmy? Zkroťte je pomocí účinné diety!

Trápí vás úporné průjmy? Zkroťte je pomocí účinné diety!

Crohnova choroba krade tělu vitamíny. Doplňujte je!

Především v období vzplanutí Crohnovy choroby dochází ke špatnému vstřebávání stravy a v ní obsažených vitamínů a minerálů. Jejich...

Deprese může komplikovat onemocnění střev

Ačkoliv se deprese a Crohnova choroba mohou jevit jako zdánlivě nesouvisející onemocnění, ve skutečnosti tak vzdálená být nemusí. Pojí...

Píštěle – nepříjemná komplikace Crohnovy nemoci

Píštěle – nepříjemná komplikace Crohnovy nemoci

Vyšetření calprotectinu může nahradit kolonoskopii

Vyšetření calprotectinu může nahradit kolonoskopii

Crohnova choroba se často projeví dřív na kůži než ve střevech

Kožní projevy nejsou u Crohnovy choroby žádnou vzácností. Trpí jimi až 44 % pacientů. Po bolestech kloubů jsou tak hned druhou...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci