Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1429 záznamů z celkového počtu 1429, zobrazeny 46. - 50.

 1  2  3  4  5  6  7  8  9  [ 10 ]  11 
Irena
Dobrý den. Mám crohnovu chorobu diagnostikovanou od ledna 2015. Zabrala až biologická léčba kterou mám 3rok .( předtím po imuranu akutní zanet slinivky) . Již 3 zimu mám velké bolesti kloubů na prstech rukou,otoky a pupínky po prstech hlavně kloubech a zánět slzných kanálků , vše od podzimu do jara. Puchyrky na prstech podle kožního -dyshidrotický ekzém ani masticky s kortikoidy nezabírají . Může to vše být od crohnovi nemoci popř . Na koho se obrátit ??a co by k biologické léčbě mohlo na to zabrat ?? Ty prsty mě omezují každodenně i v noci a je to otravné . Mockrát děkuji za odpověd.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě je potřeba poradit se v centru, kde biologickou léčbu dostáváte. Bolesti malých kloubů ruky mohou být mimostřevním příznakem Crohnovy nemoci, který se může objevit i v době, kdy Crohnova nemoc není aktivní. Podobné kožní příznaky zase bývají poměrně častým nežádoucím účinkem biologické léčby. Je tedy určitě potřeba řešit toto s gastroenterologem a případně poupravit léčbu. S pozdravem.
Václav Macek
Mám už 20 let Crohnovu chorobu:Beru Medrol 8mg,Pentasu500 2x2,Imuran 50 1-1,Ted jsem měl Normix 200 1-1-1-1 bral jsem ho 6 týdnů ,bylo mi dobře.Ted se mi vrátil průjem a hlen ve stolici,mohu Normix užívat déle?Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v tomto případě, pokud průjmy jsou známkou aktivity Crohnovy nemoci, bych se spíše zaměřila na zintezivnění léčby (např. zvýšit dávku Imuranu, biologická léčba..) k navození remise Crohnovy nemoci a zároveň k vysazení Medrolu, který má při dlouhodobém užívání mnoho nežádoucích účinků. S pozdravem.
lada
Dobry den jeste jsem se chtel zeptat k predesle odpovedi pred mesicem jsem mel opet divertikulitidu nasazen amoksiklav na sedm dni po osmi hodinach a na ctrnact dni normix 2-0-2 pri zanetu jsem mel crp u obvodniho lekare 110 po tech ctrnacti dnich bylo jiz crp 8 nic mene me bolileva polovina bricha stale dokonce mivam v noci krecece v brise s plynatosti po ktere prijde prujem byl jsem u obvodni lekarky ta mi opet udelala crp ktere bylo 9 tak to uzavrela ze to jiz divertikulitida neni tak jsem se chtel zeptat jestli tyto obtize mohou zpusobovat srusty po nefrektomii jak jsem vam psal i nize a nebo jestli to je zase divertikulitida i kdyz je crp nizke jestli muze probyhat divertikulitida i z nizkym crp dekuji
Odpověď lékaře:
Pokud je nízké CRP, pak se nejedná o zánět divertiklu (tj. divertikulitidu). Ale i samotná přítomnost mnohočetných divertiklů ve střevě může u některých lidí být doprovázena obtížemi (tj. divertikuloza, divertikulární nemoc). S pozdravem.
Honza
Dobrý den, Před pěti lety mi byla diagnostikována levostranný kolityda. Proběhla všechna vyšetření. Aktivní fáze byla velmi velmi bolestivá se scény klasickými příznaky. Léčba kortikoidy+asacol tablety zabrala okamžitě a nemoc ustoupila při zmiňovaní dávky se opět vrátily potíže. Po druhé další vlně kortikoidu nemoc zcela ustoupila. Nyní již 4 roky bez obtíží. Bez jakékoliv medikace. Nedávno trochu krve ve stolici - kontrolní kolonoskopie ukaza pouze vnitřní hemoroid. Na doporučení lékaře nyní 1x za dva dny čípek Pentasa. Chtěl bych se zeptat zda je takto dlouhá remise ( bez medikace a diety) obvyklá? Jsem ochoten spolupracovat, a poskytnout své tělo k nějakému výzkumu, pokud je toto výjimečně neobvyklé. Děkuji za odpověď Honza
Odpověď lékaře:
Dobrý den, ano je to celkem obvyklé, že se u pacientů střídají období relapsu a klidu onemocnění a u některých pacientů může být dlouhodobá remise (tj. bezpříznakové období) i bez léčby. S pozdravem.
Renata
Dobrý den, dcera má druhým rokem diagnostikovanou crohnovu chorobu - po dvou relapsech (prednison, penthasa) jako udržovací lék imuran, v létě byla naprosto bez potíží, dle kolonoskopie střevo v klidu, drobné hojící se vřídky v terminálním ileu. Nyní s nastupujícím podzimem se necítí dobře, častá je bolesdt v břiše, někdy ostrá, jindy tlak, bolest hlavy. Objevil se i průjem, který po několika dnech vymizel. Bolest v břiše není každodenní, spíš při strsu, psychické zátěži. Přiznávám, že do dnešního dne nejsme schopni poznat, jak odlišit relaps od virozy. Je možné, že nemocní s crohnem mají střídavě bolesti i v období remise? Nebo jsou v remisi zcela bez příznaků? Před několika dny zřejmě snědla nebo vypila něco, co jí zrovna nesedlo - měla velké bolesti, které za den odezněly. Nemůže taková dietní chyba spustit relaps? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, odlišit relaps Crohnovy nemoci od jiných důvodů obtíží může být někdy těžké a neobejdeme se bez lékařského vyšetření. Obecně lze říci, že občas bolí břicho každého člověka, tak pokud jsou tyto obtíže jen občasné, asi se nebude jednat o relaps. Jistě také stres či dietní chyba může vést k obtížím, aniž by se jednalo o relaps onemocnění. Na vyvolání relapsu onemocnění se ojedinělá dietní chyba nepodílí, ale dlouhobější stres už se podílet může. Pokud ale obtíže trvají několik dnů či dokonce týdnů, pak je jistě na místě přešetření.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba