#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Krvácení do střev při jejich zánětu: naučte se odhadnout příčinu i závažnost!

Krev ve stolici bývá ukazatelem aktivního střevního zánětu. Obvykle vyžaduje jen posílení léčby, vzácně se ale může jednat i o alarmující příznak nepříjemných komplikací. Jak lze krvácení posuzovat?

Záleží na barvě

Krvácení je jedním z mnoha příznaků, kterými se může projevovat střevní zánět. Krev může být viditelná přímo ve stolici, na jejím povrchu, nebo může odcházet z konečníku dokonce jen samotná krev, často s příměsí hlenu.

  • Červená, čerstvá krev ve stolici pochází nejčastěji z konečníku nebo z tlustého střeva.
  • Černá, natrávená krev přichází z vyšších „pater“ trávicí trubice – ze začátku tenkého střeva, ze žaludku, nebo dokonce z jícnu a výše. Svou černou barvu získává po styku se žaludeční kyselinou.

Častější při kolitidě

Ulcerózní kolitida většinou postihuje rektum. Protože jde o koncovou část trávicí trubice, krvácení odsud je ve stolici dobře viditelné. Kromě rekta bývá zánětem postižen i různě dlouhý úsek sliznice tlustého střeva. Vředy v tlustém střevě bývají ke krvácení náchylné. Proto je tento jev typický hlavně pro ulcerózní kolitidu. I při Crohnově chorobě se ale může objevit krev ve stolici, a to především při postižení rekta a/nebo tlustého střeva. Zdrojem krvácení může být i takzvaná anální fisura – bolestivá otevřená trhlina těsně za análním otvorem, která vzniká rovněž v důsledku zánětu. Krvácení z tenkého střeva je méně časté. 

Posuzování závažnosti

Ačkoliv krev ve stolici může vypadat děsivě, obvykle se při střevním zánětu jedná jen o malé, delší dobu trvající krvácení.

  • O menším krvácení do stolice je potřeba při nejbližší kontrole informovat svého gastroenterologa, zvláště pokud se tato potíž objevila nově. Nejspíše je známkou aktivního zánětu, což může vyžadovat úpravu léčby.
  • Po delší dobu trvajícím krvácení může vzniknout anémie (chudokrevnost), která se řeší dodáváním železa a vitamínů pro podporu krvetvorby, vzácně i aplikací transfuze.
  • Při velkém krvácení nebo při zvracení krve (natrávená je černá a často se přirovnává ke „kávové sedlině“) je potřeba vyhledat neprodleně lékařskou pomoc. To platí i v případě, kdy je krvácení spojené s omdlením nebo s pocity slabosti. 

(luko)

Zdroj:
www.verywell.com