Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Veselá mysl rovná se půl zdraví

Znáte pořekadlo „veselá mysl rovná se půl zdraví“? Uvažovali jste někdy, co vlastně znamená a jestli je fakt potřeba se cítit dobře, aby i střeva byla v pohodě? Mě nikdy předtím nenapadlo nad tím přemýšlet, ale za více než šestnáct let života s kolitidou jsem si mnohokrát ověřila, že tohle pořekadlo skutečně platí. A taky že platí tvrzení o střevech jako našem druhém mozku.

Veselá mysl rovná se půl zdraví
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Prostě jakmile jsem ve stresu, reaguje moje zažívání průjmy, nebo aspoň nadýmáním. Ale platí to i naopak. Když jsem v remisi, jsem mnohem víc psychicky v pohodě. Máte to taky tak? Ono už jen každé kouknutí do záchodu a strach, kdy objevím krev, nebo panika, když ji skutečně objevím, psychické kondici rozhodně nepřilepšují. Teď jsem však už více nebo méně v trvalé remisi, a dokonce po šestnácti letech taky poprvé více než rok bez léků a cítím se velmi dobře.

Práce na sobě, stravě i životním stylu

Za remisí je ale velmi dlouhá cesta, která spočívá v práci na sobě, stravě i na přístupu k životu. Nakonec se ale vyplatí. Nedávno jsem si totiž vzpomněla na situaci, kdy začalo v naší koupelně hořet. Přitápěla jsem tehdy přenosným topným ventilátorem čtyřměsíčnímu synkovi při koupání. Určitě jsem ventilátor vypnula, ale nevytáhla jsem šňůru ze zdi a šla syna uspat do ložnice. Došlo ke zkratu a začalo hořet. Zjistila jsem to ve chvíli, kdy oheň začal hučet. Když jsem přiběhla do koupelny, z koše na prádlo a látkového závěsu u vany už šlehaly plameny. Začala jsem oheň hasit sprchou, ale vypadalo to, že ho sama neuhasím. Navíc jsem byla se synem sama doma. S voláním o pomoc jsem běžela k sousedům, kteří také cítili kouř, a soused už měl nachystaný kýbl s vodou a pomohl mi oheň uhasit.

Škoda na první pohled nevypadala velká, ale zažila jsem šok. Během pár týdnů poté se mi zhoršilo zdraví. Střeva zareagovala na prožitou událost slabým relapsem a ještě teď, když si na požár vzpomenu a představím si, co se mohlo stát, kdyby se oheň rozšířil do celého bytu, je mi trochu zle. Tehdy jsem ale ještě neznala některé fígle na to, jak ustát následky takových stresových situací, a musela jsem se to postupně naučit. Když teď píšu o svých vzpomínkách, vyplouvají potlačené emoce na povrch a zpracovávám si je technikou, která se nazývá Faster EFT. Více vám o ní a o tom, jak ji používám úspěšně i na situace ovlivňující moje zdraví, napíšu v některém z příštích blogů.

Záleží na psychickém nastavení

Závěrem bych chtěla ještě zmínit, jak je pro všechny osoby se střevními záněty opravdu důležité naučit se pracovat se svým psychickým nastavením. A je vcelku jedno jak. Jestli za pomoci psychologa, psychosomatického lékaře, nebo třeba jinými technikami a meditacemi. Neznamená to, že my s kolitidou nebo crohnem jsme méněcenní nebo méně psychicky odolní než ostatní. Znamená to jen, že zdraví můžeme ovlivnit nastavením své mysli. Protože pořekadlo „veselá mysl půl zdraví“ je pravdivé.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Proč se chodí „na krev“? Naučte se rozumět laboratorním výsledkům

Proč se chodí „na krev“? Naučte se rozumět laboratorním výsledkům

Když vláknina škodí, zkuste džusovou dietu

Vláknina je důležitým prvkem stravy, nejvíce jako součást ovoce a zeleniny. Pacientům s nespecifickými střevními záněty však často jejich...

Máte divertikulózu? Nebojte se ořechů ani popcornu

Ořechy a kukuřice – podle odborníků na zdravý životní styl jde o tělu prospěšné poživatiny. Jak ale (ne)vadí při...

Při potížích se střevy se alkoholu vyhýbejte

Při potížích se střevy se alkoholu vyhýbejte

Špatné trávení, nebo počínající relaps? Napovědí naše testy!

Špatné trávení, nebo počínající relaps? Napovědí naše testy!

Když vláknina dětským střevům neprospívá

Onemocnění střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, vyžaduje specifické stravování. U dětského pacienta navíc do hry přistupují...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Žloutenka a její léčba