Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Technika EFT účinně pomáhá při střevních zánětech

S technikou EFT neboli Emotional Freedom Techniques jsem se poprvé setkala v roce 2014. Bylo to na semináři jednoho „týpka“, který učil něco ve smyslu „osvoboďte svoje finanční zdroje“ za pomoci nejrůznějších technik. Ty nás měly zbavit bloků týkajících se financí a pomoci účastníkům seminářů přitáhnout větší hojnost. Docela se mi to líbilo, ale žádné větší finanční zdroje ke mně po semináři proudit nezačaly.

Technika EFT účinně pomáhá při střevních zánětech
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nicméně přednášející zmínil, že EFT se dá použít na nejrůznější problémy, emoční stavy i bloky. Pamatuji si, jak jsem v tu chvíli stála ve dveřích, protože jsem se zrovna vracela ze záchodu. Byla jsem asi tak v pátém měsíci těhotenství se synem a měla lehce aktivní zánět v tlustém střevě. Nebylo to nijak zlé. Nemusela jsem brát kortikoidy, a dokonce jsem ani nekrvácela ze střeva, ale na záchod jsem některé dny běhala dost často, a tak mě napadlo vyzkoušet EFT na své obtíže. Tehdy, a vlastně to tak mívám občas i teď, když už jsem více než dva roky v remisi, jsem mívala akutní průjmy. To znamená, že když mě „to chytlo“, musela jsem záchod navštívit tak do půl minuty až dvou, jinak jsem se po… Ano, je to tak. A veřejně se ke svému problému teď už i přiznávám. Dlouho předlouho jsem se kvůli tomu styděla. Ale o tom zase někdy příště.

Díky tomuto semináři jsem opravdu začala takzvaně ťukat a začala poznávat, že tahle jednoduchá technika mi pomáhá se uklidnit, když „to na mě přijde“. Ono to ťukání je totiž hlavním poznávacím znakem a technikou EFT. Ťuká se dvěma prsty na různé body na těle a u toho se za pomoci vyslovování nejrůznějších emocí a vět o nich uvolňují emoce. Díky tomu je možné se zklidnit a akutně nebo i zpětně zpracovat některé vypjaté situace. Což rozhodně problém s inkontinencí (třeba při čekání v autě na semaforu nebo ve veřejných dopravních prostředcích) je.

Ťukám, ťukáš, ťukáme

Manžel mě tehdy vozil do práce autem a i on, když jsem se začala kroutit bolestí a stáli jsme právě třeba na tom semaforu, mi říkával: „Ťukej.“ Viděl totiž, že mi to pomáhá se uklidnit a s potřebou jít na velkou vydržím třeba dalších pět minut, než mi bude moct zastavit na příhodném místě. V roce 2017 jsem se pak dostala k technice Faster EFT, která, jak už název napovídá, je v některých částech rychlejší nebo možná spíše jednodušší. To znamená, že se ťuká jen na čtyři body na hlavě a u klíční kosti, nemusí se říkat konkrétní větičky a zakončuje se jednoduchou větou: „Nechávám to všechno jít.“ U téhle techniky jsem zakotvila víceméně na trvalo a používám ji doteď, třeba i na zpracování emocí spojených se situací, kdy nám hořelo v koupelně. Více jsem o tom psala v blogu s názvem Veselá mysl rovná se půl zdraví.

Pokud by vás zajímalo, jak můžete EFT nebo Faster EFT používat sami pro sebe, napište mi na verca@veronikahanzlikova.cz a povím vám podrobnosti.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Lidé s nespecifickými střevními záněty se nemusejí vzdávat sexu

Lidé s nespecifickými střevními záněty se nemusejí vzdávat sexu

Slabost, kožní problémy nebo padání vlasů… Možná vám chybí zinek

Nedostatek zinku v těle je v naší zemi vzácný. Proto se na tuto obtíž často ani nepomyslí. Přitom u...

Nádor ve střevě odhalí najisto pouze kolonoskopie

Lidé s nespecifickými střevními záněty si zaslouží důkladné preventivní prohlídky. To sice velmi dobře vědí gastroenterologové, ovšem často to...

I s nemocnými střevy si můžete užít dobré jídlo

I s nemocnými střevy si můžete užít dobré jídlo

Krvácení do střev při jejich zánětu: naučte se odhadnout příčinu i závažnost!

Krvácení do střev při jejich zánětu: naučte se odhadnout příčinu i závažnost!

Se střevními záněty na cestách

Na našich stránkách jsme už několikrát zmiňovali neziskové pacientské sdružení Pacienti IBD z.s. a jejich aktivity pro lidi se...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida