Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Kolitidu nově zvládnou kortikoidy bez vedlejších účinků

Kortikoidy podávané při léčbě ulcerózní kolitidy nebývají k tělu vždy úplně ohleduplné. Nechtěné dopady těchto léků, které však jinak pomáhají, trápí řadu lidí. S tím je ale díky vědcům konec. Inovace slibuje úspěšnou léčbu bez vedlejších potíží.

Kolitidu nově zvládnou kortikoidy bez vedlejších účinků
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Staré typy? Nešetrné

Pokud vám lékař diagnostikuje ulcerózní kolitidu, první léčebnou volbou jsou téměř vždy 5-aminosalicyláty (mesalazin). Když si neporadí se zánětem samy, přidávají se k nim kortikoidy. Ty jsou navíc používány též při znovuvzplanutích kolitidy. Doposud se jednalo o takzvané systémové kortikoidy (zejména prednison). Ty, i pokud jsou podány jen ústy či formou klyzmatu, se ve velkém množství vstřebávají do organismu a způsobují řadu nepříjemných vedlejších účinků. Mezi nejvýraznější z nich patří tloustnutí a útlum imunity. Kvůli tomu mohou být užívány jen omezenou dobu – slouží pouze k navození remise, nikoliv k jejímu udržení. Jejich léčebná funkce se tak až doposud dala shrnout slovy „dobře účinné, ale zatěžující“.

Konečně na světě!

Vedlejší účinky kortikoidů jsou spojeny s jejich systémovým efektem. Pro dobré zvládnutí aktivní ulcerózní kolitidy by přitom úplně stačila vysoká koncentrace léčivé látky přímo v místě zánětu. To znamená taková léková forma, která udrží kortikoid v kontaktu se střevní sliznicí a minimalizuje jeho vstřebávání. Tento fakt představoval po mnoho let výzvu pro výzkumné laboratoře. Nyní, na začátku roku 2016, konečně přichází na český trh preparát budesonid MMX, který tuto představu splňuje. 

  • Jedná se o kortikoid budesonid.
  • Ten je uložen v tabletách s unikátním způsobem uvolňování označovaným MMX (multimatrix).
  • Léčivá látka se z tablety uvolňuje postupně po celém tlustém střevě.

Léčí celé tlusté střevo

Preparáty s lokálním uvolňováním budesonidu ve střevě jsou ve skutečnosti k mání již delší dobu – uvolňují se na konci tenkého střeva a dobře fungují například na některé formy Crohnovy choroby. Žádný z nich ale není schopen zajistit rozptýlení léčivé látky do celého tlustého střeva. Pro léčbu ulcerózní kolitidy je přitom právě pokrytí celé jeho délky klíčové. Proto je budesonid MMX v tomto směru skutečnou revolucí.

Bez kompromisů

Léčba kortikoidy až doposud znamenala balancování na hraně mezi účinností terapie a snesitelností vedlejších účinků. Díky novému budesonidu MMX mohou lékaři přestat dělat kompromisy. Již lze naplno využívat obrovského léčebného potenciálu kortikoidů bez toho, aby se odborníci museli obávat závažnějších nežádoucích efektů. Kortikoidy v léčbě ulcerózní kolitidy tedy svou pozici neztrácejí – naopak se pro ně blýská na lepší časy. 

(luko)

Zdroj:
www.medscape.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 10

Čtěte také

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

S vařečkou kolem světa - finská kuchyně

Finsko je někdy nazýváno zemí tisíců jezer. Někdo si ale místo vodních ploch představí soby, zimu nebo dny za...

Rozhovor s fitness trenérkou: I v době relapsu je pohyb životně důležitý

Martina Benáčková je žena s Crohnovou chorobou, která vystudovala regeneraci a výživu ve sportu a učitelství tělesné výchovy. Svoje...

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!

Crohnova nemoc má různé podoby. Většinou začíná zánětem

Crohnova nemoc má různé podoby. Většinou začíná zánětem

Mesalazin a biologická léčba – konkurenti, nebo spojenci?

Dostáváte na střevní zánět „jen“ mesalazin? Máte pocit, že vás lékaři šidí, když vám nedopřejí „to nejlepší“, tedy biologickou...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba