#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Infekční bouře žlučových cest

U lidí trpících některým ze střevních zánětů se často objeví i tzv. extraintestinální symptomy. Jsou to příznaky jejich základního střevního onemocnění, které se však projevují mimo samotné střevo.

U lidí trpících některým ze střevních zánětů se často objeví i tzv. extraintestinální symptomy. Jsou to příznaky jejich základního střevního onemocnění, které se však projevují mimo samotné střevo. Jeden z nich je obzvlášť záludný svou plíživou povahou a zrádný svým ničivým potenciálem.

Tím je nemoc s názvem primární sklerotizující cholangitida. Volně přeloženo do češtiny je to něco jako „samostatný kornatějící zánět žlučových cest”. Tento zánět se často pojí se střevními záněty. Ačkoli není přesně známo, jak a proč infekce ve žlučovodech a jejich okolí vzniká, lékaři mají za to, že sdílí nějakou příčinu.

Zrádná cholangitida

Extraintestinálních projevů existuje celá řada. Po odnětí postiženého úseku střeva však odezní. Naproti tomu cholangitida pokračuje zcela nerušeně i se zcela zdravým (nebo žádným) střevem. Podstatou zánětlivého procesu je autoimunitní reakce, tedy občanská válka v našem těle, kdy imunitní systém útočí na běžné, našemu tělu vlastní, buňky.

Toto onemocnění postupuje pomalu a pozvolna mění strukturu žlučových cest. Rozvíjí se nepravidelnosti, výdutě a jakési „korálky” na všech žlučových cestách probíhajících jak v játrech, tak i mimo ně.

Rozpoznatelný je až zánět

K prvním klinickým příznakům proto patří až infekce žlučovodů a žlučníku nebo neprůchodnost žlučových cest. Projevy infekce žlučovodů a žlučníku:
  • těžká únava
  • špatné trávení
  • páchnoucí a mastná stolice
  • žloutenka
  • svědění kůže po celém těle

Pečlivé sledování

Prevence tohoto onemocnění není doporučena. Osoby s ulcerózní kolitidou by měly pečlivě sledovat nástup možných příznaků. Jaterní postižení ze špatného odtoku žluči lze vyčíst z rozboru krve, jemné změny na žlučovodech lze vidět pomocí metody ERCP.

Vyšetření ERCP

ERCP je ovšem metoda invazivní, navíc za použítí rentgenového záření: dlouhá ohebná hadice se zasune přes ústa do hltanu a dále. Po zavedení hadice do tenkého střeva lékař nastříkne žlučové cesty a vývod slinivky kontrastní látkou. Zároveň se nahrává RTG záznam, ze kterého je možné zhotovit klasické rentgenové snímky. Celé vyšetření trvá příbližně 20 minut.

Léčba této nemoci také není se zárukou uzdravení. Převládá terapie neutralizující následky zánětu, tedy léčba symptomatická. Používají se léky vylepšující jaterní hospodaření se žlučovými kyselinami, léky proti svědění, antibiotika a vitaminy. Vitaminy rozpustné v tucích se totiž s nedostatkem žluči do těla z potravy dostávají velmi obtížně. Krajním řešením pro pacienty se selhávajícími játry pak je transplantace jater.

(shmt)