Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

I se střevním zánětem můžete být hvězdou společnosti!

Lidé se střevním zánětem nebývají ve společnosti stejně bezstarostní jako ostatní. Stačí ale pár jednoduchých opatření a mohou si také užívat. Přečtěte si chytré rady samotných pacientů!

I se střevním zánětem můžete být hvězdou společnosti!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Uvolněnost a sebevědomí. To jsou základní předpoklady toho, abyste si naplno užili firemní večírek či večeři s přáteli. Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida vás ale mohou o obojí připravit, a to jak ve své aktivní fázi, tak ve stadiu klidu. I pouhé obavy z náhlé bolesti břicha či zažívacích potíží mnohdy vedou člověka k tomu, že místo zábavy raději zůstane doma.

Ověřeno životem

Tipy a triky, jak se ve společenském životě neomezovat, přitom existují. A nikdo je nezná lépe než samotní pacienti. Právě od nich pochází 10 nepostradatelných rad, které vám nyní přinášíme.

  1. Mějte na radaru toalety. Ať jste kdekoliv, je dobré mít přehled, kde je nejbližší WC. Dodá vám to klid. Zjistěte si také něco o existenci tzv. „WC karty“ pro nemocné se střevním zánětem, jejíž předložení by vám v kterémkoliv podniku mělo zajistit přístup k toaletám.
  2. Přineste si vlastní jídlo. Při střevních zánětech sice neexistuje konkrétní dieta, ale některým nemocným nedělá dobře tučné, jiným maso nebo těžko stravitelná potrava. Pokud se bojíte, že na akci nebude pro vás nic vhodného ke konzumaci, vezměte si něco z domova. Že je to neslušné? „Je to úplně v pořádku. Přineste to, co vám vyhovuje, a nabídněte všem – přispějete tak k chodu večírku,“ radí pacientka Lauren Erbachová z Chicaga.
  3. Restaurace vybírejte pečlivě. Také silně kořeněná strava některým nemocným nesedí. Před rezervováním místa na večeři je dobré ověřit si, že mají v jídelníčku i něco pro vás, a vyhnout se například indickým nebo thajským restauracím.
  4. Svěřte se přátelům. Právě udržení kontaktu s blízkými lidmi je nejdůležitější. Buďte k nim proto ohledně své nemoci otevření. Když se pak objeví potíže, kamarádi nezačnou panikařit, ale místo toho vám pomohou – třeba vás zavezou domů.
  5. Plánujte si cestu. Nejen na místě akce, ale i v průběhu krátké procházky či dlouhé jízdy autem je dobré vědět o místech, kde si můžete odskočit. „Je to hlavně otázka pocitu bezpečí,“ říká Lauren, která by své procházky po městě nevyměnila za nic na světě.
  6. Vyrážejte s předstihem. V daleko větším klidu budete, když si pro dopravu na akci necháte časovou rezervu pro případné potíže.
  7. Jeďte vlastním autem. Při dlouhých cestách vám to dává svobodu zastavit, kdykoliv potřebujete, na krátkých výletech zase možnost se bez problémů „vypařit“.
  8. Vybírejte si sedadla. To se týká nejen koncertů a návštěv kina, ale třeba i cesty letadlem. „Když není daný zasedací pořádek, snažím se vždy sedět v uličce, ideálně blízko k východu a k toaletám,“ radí Lauren.
  9. Jídlo až nakonec. Pokud se chystáte například na výlet spojený s piknikem, do divadla nebo popovídat si při obědě, snažte se domluvit s ostatními, aby se jedlo až na konci akce. To vám zajistí, že pokud se objeví potíže, budete moci hned po stolování vyrazit domů.
  10. Buďte připraveni. Vlastní toaletní papír je základ, velmi užitečné mohou být i vlhčené ubrousky. Pokud uznáte za vhodné, noste s sebou i náhradní oblečení. 

(luko)

Zdroj: 
www.webmd.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Letní recepty

Letní recepty

Nekvalitní spánek škodí, poznají to i vaše střeva

Klidný a posilující odpočinek je dnes "nedostatkovým zbožím". Každý člověk však spánek potřebuje ke svému psychickému i fyzickému zdraví...

I se střevními záněty lze bezpečně cestovat

Každý výlet vyžaduje přípravu. Pokud však chcete cestovat s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou, musíte být přepraveni skutečně důkladně.

Jak se vyhnout střevním obtížím při divertikulitidě?

Jak se vyhnout střevním obtížím při divertikulitidě?

Připravte se na letní cestování

Připravte se na letní cestování

Trpíte na afty? Příčinou může být Crohnova choroba

Ačkoli je nazývána nespecifickým střevním zánětem, může Crohnova choroba postihnout celou trávicí soustavu, od rtů až po konečník. V ústech...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí