Anatomie trávicího traktu

V některých případech je složité, zorientovat se v tom, jak lékaři onemocnění popisují a na jakém místě jsou střeva poškozena.

Pro ty z vás, které anatomie lidského trávicího ústrojí zajímá, jsme připravili stručný schematický přehled nejdůležitějších orgánů (i s latinskými názvy).

Trávicí trakt se skládá z dutiny ústní, jícnu, žaludku, tenkého a tlustého střeva a konečníku. Kromě těcho orgánů k trávicímu ústrojí řadíme i játra, žlučník, žlučovody a slinivku břišní (pankreas). Potravu přijímáme dutinou ústní, která pokračuje přes nosohlatan a hltan dále do jícnu. Jícen prochází zhruba středem hrudníku, prochází bránicí a pod ní ústí do žaludku.

Na našem obrázku si můžete prohlédnout nejdůležitější orgány dutiny břišní.

Tenké střevo

Žaludek přechází v první úsek tenkého střeva - dvanáctník (duodenum). Další úsek nazýváme lačník (jejunum) a kyčelník (ileum), jehož konečný úsek (terminální ileum) bývá právě při Crohnově nemoci často postižen.

Přechod tenkého a tlustého střeva

Kyčelník je od tlustého střeva (colon) oddělen chlopní (valvula ileoceacalis), která zabraňuje pronikání obsahu tlustého střeva zpět do tenkého střeva. V tlustém střevě se totiž nachází obrovské množství mikroorganismů, které se podílejí na trávení, tenké střevo je však na přítomnost bakterií velmi citlivé.

Tlusté střevo

Prvním úsekem tlustého střeva je slepé střevo (caecum) se svým červovitým přívěskem (apendix), který bývá častým problémem (zánět slepého střeva - apendicitida). Dále následuje vzestupný úsek tlustého střeva (colon ascendens), které přechází v pravém ohbí (flexura coli dextra) do příčného tračníku (colon transversum). Příčný tračník prochází zprava doleva napříč dutinou břišní a přechází v levém ohbí (flexura coli sinistra) do sestupného tračníku (colon descendens). Posledním úsekem tlustého střeva je esovitá klička (colon sigmoideum) a konečník (rectum), které vyusťuje na hrázi otvorem řitním (anus).

Osobní deník

Jméno:
Heslo:

Přihlášení
 

OSOBNÍ ZDRAVOTNÍ DENÍK REGISTRACE

Kde vyšetřují calprotectin

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, zhruba 4 roky trpím zažívacími potížemi. Stolici mám zhruba 3 - 4x denně, střídají se průjmy, kašovitá stolice, nebo stolice zformovaná avšak vždy měkká. Jen zřídka mám naopak zácpu.

Odpověď lékaře: dle popisu obtíže působí skutečně jako dráždivý tračník. Nicméně bez vyšetření těžko mohu 100% zánět střeva vyloučit.

VSTOUPIT

Vyšetření

Bolí Vás břicho, cítíte se špatně?
Otestujte se

Co je to kolonoskopie? Máme tu pro Vás průvodce
Virtuální kolonoskopie

Můj život s Crohnem

Přečtěte si příběhy pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou

 

Co vás zajímá?

Líbí se vám Střevní-Záněty.cz? Napište nám své připomínky a komentáře.

Neváhejte nám napsat

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pneumokoková infekce a očkování